V zimě se musíme zahřát a zdravě najíst!
V chladném ročním období potřebujeme hodně energie. Ale také se v této době častěji stává, že nás, jak se říká, „honí mlsná“. Pak čísla na osobní váze, hodnota bmi výpočtu i prostý pohled do zrcadla a vyzkoušení oblečení odhalí „tvrdou realitu“ – zase máme o nějaké to kilo víc! Jak tedy v zimě vlastně jíst, abychom zkrotili chutě a zároveň dali svému tělu vše co potřebuje? Co ohledně „zimního“ jídelníčku radí odborníci?
Pravidelnost
V chladném prostředí spotřebuje organismus samozřejmě více energie. Je potřeba udržet optimální teplotu a předejít podchlazení a kolapsu. Energii potřebuje dostávat pravidelně a často. Když se začne obávat nedostatku, nutí nás k aktivitě pomocí „chutí“. Pak sníme najednou hodně jídla. A bohužel většinou dost kalorického, obvykle hodně sladkého nebo hodně tučného. Potřebuje si něco uložit na horší časy a naplňuje tukové polštářky. Proto rada zní – jíme častěji v menších dávkách, pravidelně a zdravě!
Dostatek vody
Pitný režim se nám v létě dodržuje mnohem lépe. V horku je prostě větší žízeň. Ale tělo potřebuje dostatek vody i v zimních dnech! Volíme teplé nápoje, co nejméně cukru, umělých sladidel a barviv. Vhodné jsou různé čaje. Dát si můžeme třeba ovocný, bylinkový nebo zázvorový s medem. Nebo horké lapacho či maté. A k večeři je pak v zimě ideální servírovat dobrou horkou polévku!
Zdravé tuky
V naší stravě by neměly chybět také vhodné tuky! Energii potřebujeme, v zimě obzvlášť. Když budeme vybírat často například ty z libového masa, mořských ryb, oříšků nebo semínek, našemu tělu to jen prospěje!
A co ovoce a zelenina?
Na ty samozřejmě také nezapomínáme! V době, kdy nejvíce řádí nepříjemné virózy posílí naši imunitu. Jako zdroj vitamínu C používáme v zimním období tradičně citrusy. Někteří odborníci ovšem upozorňují, že je vhodnější nechat je na léto, protože patří mezi „chladivé“ druhy. Po čem tedy sáhneme? Jsou i jiné možnosti. Výborným zdrojem „céčka“ je třeba kysané zelí! Jíme také hodně česneku, cibule a křen!