Jak vybavit dětský pokojíček?
Plánujete zařizování dětského pokojíčku a nevíte si tak úplně rady? Nevěšte hlavu, není to nic jednoduchého skloubit praktičnost, bezpečnost a hravost do jednoho malého prostoru. Během zařizování je potřeba myslet na pár pravidel, které si teď jedno po druhém představíme.
Zvlášť u větších dětí nechte alespoň některé body vybavení na nich. Koneckonců je to jejich pokoj a právě oni v něm budou trávit většinu času. U menších dětí volte raději praktičnost, kdy možná nebudete mít stěny vymalovány na modro nebo růžovo, ale o to méně bude pokoj potřebovat změn v budoucnu. Právě v záplavě emocí v daný okamžik byste mohli koupit něco, čeho byste v budoucnu mohli litovat.
- Zaměřte se na přírodní materiály
Děti rádi všechno prozkoumávají a to první řadě svými ústy, zkrátka všechno co můžou, strčí napřed do pusy a důkladně prozkoumají. Pokud se tedy chystáte zařizovat pokoj pro menší dítě, vybírejte přírodní nezávadné materiály a vyhněte se vybavení ze syntetického materiálu. Je dobré volit kvalitní dřevěný nábytek, ideálně pak z masivu. I nátěry by měli být zdravotně nezávadné a označené jako ekologicky šetrné. Stejně obezřetní buďte i při výběru tkanin a bytových textilií, které by měly být bez syntetických příměsí jako je nylon, PVC nebo akryl.
- Rozdělte pokoj na jednotlivé funkční zóny
Dětský pokoj musí naráz plnit hned několik funkcí, proto je vhodné ho rozdělit na několik zón, které budou dohromady tvořit funkční celek. Zóny by měly být ideálně tři: hraní, spaní a učení. Postel, křeslo ani sedací vak neumisťujte z hlediska bezpečnosti blízko okna. Dítě by mohlo mít snadnější přístup ke kličce na otevírání. Nábytek volte v kvalitním provedení a pozor si dejte i na hrany a ostré rohy, o které by se mohlo dítě vlivem nepozornosti snadno zranit. Nevyplatí se podceňovat ani kvalita postele a matrace, která zajistí dítěti zdravý a nerušený spánek.