Jaké technologie se používají u bezchlorové chemie do bazénu
V čem spočívá technologie bezchlorové chemie do bazénu, vám nemusíme dlouze vysvětlovat, jde o to, že voda není obohacována chlórem tak, jak je tomu u většiny plaveckých bazénů, anebo veřejných koupališť či aquaparků, a samozřejmě v úpravnách pitné vody. Chlór je silně reaktivní toxický plyn, který v určité koncentraci není pro lidský organismus primárně nebezpečný, ale zároveň spolehlivě usmrtí veškeré mikroorganismy. Delší pobyt v chlorované vodě však vysušuje pokožku a sliznice a chlór se také do organismu pokožkou vstřebává, což zatěžuje zejména játra a ledviny.
Bezchlorová chemie staví na úspěchu aktivního kyslíku, tedy jinými slovy, molekuly trikyslíku neboli ozónu. Ozón je silně oxidativní prvek a působí na mikroorganismy podobně, jako chlór. Ozón je také toxický plyn, ale jeho účinek je okamžitý https://slovnik.seznam.cz/cz-en/%3Fq%3Dokam%25C5%25BEit%25C3%25BD a ve vodě nezůstává, takže po ošetření vody v bazénu prakticky vůbec nemá žádný vliv na pokožku i sliznice. Problém je ovšem v tom, že se voda po ukončení ozonizace začne kontaminovat mikroorganismy, proto se ozón používá v kombinaci s chlorovou chemií, chlór již ovšem není ve vázané formě, a navíc je v těchto případech součástí desinfekce i filtr s aktivním uhlím.
Další možností bezchlorové chemie do bazénu Chlorito je ionizace. Do vody se postupně uvolňují ionty stříbra a mědi. O stříbru je dlouhou dobu známo, že si poradí s bakteriemi, tedy například i se sinicemi, a měď nemají rády vodní řasy.
Třetí možností, a poměrně často využívanou je lampa na ultrafialové (UV) záření. To působí jako smrtící prvek proti mikroorganismům a zároveň se o ní ví, že poměrně spolehlivě rozkládá ve vodě vázaný chlór, takže ji lze dobře skloubit s chlorovou chemií. Většinou se také kombinace chlóru a UV lampy používají v praxi, a jak obě technologie sloučit a jaký výkon UV lampy zvolit, by vám měli poradit zkušení odborníci.