Kdy může nastat ztráta na výdělku
Ačkoliv se říká, že peníze štěstí nepřinesou, faktem je, že se bez nich neobejdeme. Vyměňujeme je totiž za věci, které potřebujeme k životu, jako je jídlo, oblečení či střecha nad hlavou, stejně jako přívod vody, elektřiny či plynu.
Je tedy jasné, že potřebujeme jejich stálý příjem. Ten si většina z nás zajišťuje tím, že chodí do práce, kde pobírá mzdu. Ta se samozřejmě může měsíc od měsíce poněkud lišit, avšak ne o moc. Je tedy snadné si pro nás spočítat, jakou částku si můžeme dovolit utratit, aby nám ještě zbylo na základní životní potřeby.
S čím se však jen málokdy počítá je fakt, že tento stav nemůže trvat věčně. Jistě, všichni víme, že jednou půjdeme do důchodu, a že naše penze bude nižší než mzda, kterou jsme dosud pobírali. S tím však počítáme a děláme nejrůznější opatření, například máme penzijní spoření. Ovšem ztráta na výdělku Poradna odškodnění může nastat i jinak.
Nejčastější příčinou, a také tou považovanou za nejhorší, je ztráta zaměstnání. To se může přihodit i tomu nejlepšímu pracovníkovi. Stačí, aby se firmě, ve které pracuje, přestalo dařit a vedení tedy rozhodlo o jejím zrušení, či alespoň o uzavření části jejích poboček.
V takovém případě má člověk samozřejmě nárok na pobírání podpory v nezaměstnanosti, avšak ta bývá podstatně nižší než to, na co byl doposud zvyklý. V závislosti na tom, kde bydlí a kolik lidí živí může být i tak malá, že nestačí ani na pokrytí základních potřeb.
Další, o něco méně běžnější možností, je dlouhodobé onemocnění či úraz s trvalými či dlouhodobými následky, jejichž důsledku není schopen dále plně vykonávat své povolání. Zde záleží na tom, zda je možné, aby se do zaměstnání po rekonvalescenci vrátil, a jak dlouho bude toto období trvat. V každém případě je však nutné počítat se snížením příjmu.
Proto je vždy dobré udělat si včas peněžní rezervu, která nám pomůže toto období alespoň částečně překonat. Věřte, že se bude hodit, minimálně jako naspořená částka na důchod.