Pomelo jako vitamínová bomba
Pomelo pochází z jihovýchodní Asie. Přesné místo původu by mohla být oblast Malajsie, Thajska a Indonésie, kde se právě pomelo pěstuje a také zde volně roste. Pomelo je známé také jako šedok, což pochází z anglického shaddock. Tento název se přisuzuje, pomelu podle jména anglického kapitána Shaddocka, který semínka pomela přivezl v sedmnáctém století našeho letopočtu z malajského souostroví na Barbados. Je to citrusový strom, který dorůstá do výšky až patnácti metrů. Květy má strom pomelo v bílé barvě, ale někdy mohou být i dožluta. Plod je citrusový, a je to vůbec největší citrus na světě. Veliké pomelo může dosahovat v průměru až padesáti centimetrů. Pomelo je bohatým zdrojem účinných látek. Z toho jsou důležité především:
· vitamín C
· vlákninu
· draslík
· železo
Běžně se u nás konzumují plody pomela, ale léčivé účinky jsou přisuzovány také květům, semenům a dokonce i kůře. V čínském léčitelství existuje spousta léčivých přípravků, které jsou vyrobeny ze semen, květu, kůry pomela, ale i pomela samotného nakrájeného na plátky a vysušeného. Tyto léčebné přípravky se užívají k léčbě kašle, otoků, pro usnadnění trávení. Zároveň pomáhají při kocovině a intoxikaci alkoholem.
Jaké jsou léčivé účinky pomela
· Snižuje vysokou hladinu cholesterolu.
· Působí preventivně proti srdečním onemocněním.
· Pozitivně působí při anémii neboli chudokrevnosti.
· Napomáhá vstřebávat železo.
· Patří mezi antioxidanty.
· Odstraňuje volné radikály.
· Zlepšuje trávení.
· Působí jako prevence proti nachlazení a chřipce.
· Uvolňuje zahleněné dýchací cesty.
· Napomáhá při dietách.
· Dokáže pomoci i s kocovinou.
Využití pomela v kuchyni
Pomelo je nejlépe vhodné konzumovat syrové a čerstvé. Chutí nejvíce připomíná grapefruit. Doporučuje se z pomela připravit si pomelový džus, nebo i marmeládu. Využít jej ale také můžeme při přípravě nejrůznějších ovocných salátů.