Začátky geniálního vynálezce
Když se vysloví jméno Thomas Alva Edison, určitě se každému vybaví nějaký vynález, který je spojený s elektrickou energií. A naopak. Pokud se řekne „žárovka“, vytane nám na mysli jméno zmíněného vynálezce.
· Mnoho věcí nám o tomto zajímavém vynálezci prozradili už ve škole.
· Jedna před námi ale zůstala utajena.
o Thomas Alva Edison byl ve škole považován za zaostalého!
Asi je těžké tomu uvěřit. On měl ale problémy se sluchem, a tak nezvládal sledovat výuku. Naštěstí měl milující maminku, která mu s učením pomohla.
Tudíž i díky ní se zrodily takové vynálezy, jako
– elektrický sčítač hlasů v parlamentu
– telegraf
– fonograf
– dynamo
– žárovka.
Jak už to bývá, některé vynálezy se prosadit nepodařilo. Právě ten zmíněný sčítač hlasů v parlamentu velkou díru do světa neudělal. Politici prostě neměli o zrychlení jednání pražádný zájem. To se psal rok 1868. Musíme si říci, že některé věci se prostě nemění.
Každou chvíli šlápl vedle
Díky dalšímu vynálezu je vyhozen z práce. Dalo by se říci, že to jde s mladým Thomasem tak nějak obráceně. Místo, aby si svými vynálezy získával obdiv, je tomu právě naopak. Edison získává zaměstnání jako železniční telegrafista.
– Toto místo má za velkou zásluhu – zachrání syna přednosty stanice před smrtí na kolejích.
A jako železniční telegrafista musí pro kontrolu každou hodinu odvysílat morseovkou číslo šest. Nebyl by to budoucí geniální vynálezce, kdyby si s tímto drobným problémem neporadil.
· Zkrátka si sestrojil přístroj, který to dělá za něho a sám si jde schrupnout.
· Když ho přistihne kontrola, o práci pochopitelně přichází.
Po všech těchto peripetiích se konečně Edison pouští do skutečných vynálezů, které změní svět. Jeho začátky byly sice těžké, ale na konci života mohl být spokojený.
o Škoda, že se nikdy nedozví, že na jeho počest zhasly všechny žárovky ve Spojených státech, když z našeho světa odešel.