Život v internetovém prostoru: zůstaneme zašmodrchaní v sociálních sítích?
Sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo Twitter jsou již nedílnou součástí životů většiny z nás; někteří by si bez nich život možná ani nedokázali představit. Umožňují nám být v kontaktu s přáteli, kolegy, známými a dalšími lidmi, kteří nás nějakým způsobem zajímají, mít neustále přehled o všech novinkách a sdílet kousky svých životů se světem, třeba formou fotografií. Přitom se sociální sítě dostaly do popředí teprve nedávno. Jak vypadal internetový život předtím?
Facebooku a podobným předcházely různé internetové portály nabízející chat, seznamku a diskuzní fóra, kde si uživatel mohl založit profil a přidávat si ostatní do přátel. V českém prostředí byli nejoblíbenější Lidé.cz a Líbímseti.cz, z mezinárodních můžeme jmenovat třeba Badoo. Ačkoliv si lze všimnout jistých podobností s Facebookem či Instagramem, nešlo ještě o sociální sítě v pravém smyslu slova. Přestože tyto internetové služby využívaly tisíce lidí, neměly takový dosah jako dnešní sociální sítě a v jejich době internetové komunity ve velké míře rostly i jinde: na blozích.
Svůj blog si samozřejmě můžete založit i dnes , ale rozhodně tam nebude tak živo jako tehdy, kdy u jednoho článku přibylo třeba několik komentářů denně. Dnes už je to jiné: komentujeme a diskutujeme na Facebooku, články čteme spíše v online magazínech a blog nemá skoro nikdo. Moderní sociální sítě v sobě totiž zahrnují vše, co může komunikace-chtivý uživatel internetu ke svému vyžití potřebovat. Jedno jim ale přece chybí: kouzlo toho tvořit něco vlastního. Na sociální síti sice také můžete psát „články“ a vést pod nimi diskuze, ale není to stejné jako udělat si blog se vším všudy včetně designu a jednotlivých rubrik. A právě znovuobjevení tohoto kouzla je to, co by ještě mohlo blogy vzkřísit. Jinak život na internetu opravdu zůstane chycený do sociální sítě.